Peaminister Taavi Rõivase ettepanekul riigieelarvest 5 miljoni euro eraldamine Lilleküla staadioni laiendamiseks jätab riigi raha kasutamisest segase mulje, leiab Äripäeva arvamustoimetaja Ken Rohelaan.
- Äripäeva arvamustoimetaja Ken Rohelaan. Foto: Andras Kralla
Kui
rahandusministeerium teatas järgmise aasta majandusprognoosi, jätsid numbrid ebameeldiva tunde. Tänavune 1,7% kasv ja järgmise aasta 2,6% tõus majanduses ei ole kuigi kindlad märgid, et valitsus võiks eelarvesse kulusid lisada. Pigem tuleks seniseid tulusid suurendada, hoidumata kulude suurendamisest. Jääb mulje, et valitsusjuht on põhjalikult kaalumata otsustanud miljonid eurod suunata kohta, mis seda veel ei vaja.
Ühest küljest on mõistetav, et rahvusstaadion on 14 aastat pidanud hakkama saama lõpuni ehitamata. Samas ei usu mina ega paljud teised, et valmisehitatud areen muudaks oluliselt jalgpallikultuuri ja tooks kaasaelajad tihemini Lillekülla.
Petlik statistika
Taavi Rõivasele meeldib toetuda numbritele ja statistikale, mis tõestavad vajadust staadioni suurendamiseks. Näiteks tõi ta, et Eestis on üle 18 000 registreeritud jalgpalliharrastaja. Samuti on aastatega publikuhulk märgatavalt tõusnud. Ma ei taha küll kellegi lootusi luhta ajada, kuid kahjuks ei ole Eesti jalgpallikultuur nii arenenud, et saaksime suuremat staadionit efektiivselt kasutada. Isegi praegu käib rahvusstaadioni tribüünide täitmine enamasti üle jõu. Vaid üksikutel kordadel on A. Le Coq Arenal mänginud meeskonnad täismaja aplausi ja vile saatel. Ülejäänud ajal peavad jalgpallurid mängima kokkuvolditud istmete ees.
Eestlasele meeldib küll jalgpalli mängida, aga see ei tähenda, et ta tuleb alati staadionile kaasa elama. Jalgpalliajakirjanik Märt Roosna juhtis tähelepanu
kurvale statistikale: viimase kümne koondisemängu keskmine publiku arv oli 5451 ja Flora kodumängudel tänavu 651. Kahtlen sügavalt, kas rahvas tahaks juurde veel tühje kohti.
Majanduslikult halb aeg
Hindan kõrgelt Eesti jalgpalli infrastruktuuri arengut, kuid praegu ei ole selleks majanduslikult õige aeg. Olukorras, kus ERRile ei jagu isegi 650 000 eurot, et näidata tuleval aastal Rio olümpiamänge ja Euroopa jalgpallimeistrivõistluste finaalturniiri.
Taristuinvesteeringud on pikaajalise mõjuga, mistõttu tuleks sellesse kaasata ka mitu oma ala asjatundjat, mitte ainult spordi-, vaid ka majandusspetsialistid.
Mis puutub kahetunnise tippkohtumise Eestisse toomisesse, siis selle väärtus on ülehinnatud. Pigem tooge Eestisse üritus, kus eestlane saab kaasa lüüa ja seeläbi anda panuse jalgpallikultuuri arengusse.
Seotud lood
Dubaisse kinnisvara ostmist, kas passiivse sissetuleku või elamisloa saamiseks, saab teha mugavalt oma kodust. Milliseid võimalusi Araabia Ühendemiraatide kinnisvaraturg investoritele pakub? Miks on üürikinnisvara ostmine kasumlik otsus? Nendele ja muudele küsimustele teab vastuseid just sealses piirkonnas kinnisvaraga tegeleva ettevõtte EstKing juht Igor King.